Here is the list of winners and nominees for the 67th Annual Primetime Creative Arts Emmy Awards. The awards were unveiled Saturday, Sept. 12, 2015, at the Microsoft Theater in Los Angeles.
Outstanding Guest Actor In A Drama Series
Reg E. Cathey in House of Cards — winner
Alan Alda in The Blacklist
Michael J. Fox in The Good Wife
F. Murray Abraham in Homeland
Beau Bridges in Masters of Sex
Pablo Schreiber in Orange Is the New Black
Outstanding Guest Actress In A Drama Series
Margo Martindale in The Americans — winner
Diana Rigg in Game of Thrones
Rachel Brosnahan in House of Cards
Cicely Tyson in How to Get Away With Murder
Allison Janney in Masters of Sex
Khandi Alexander in Scandal
Outstanding Guest Actor In A Comedy Series
Bradley Whitford in Transparent — winner
Mel Brooks in The Comedians
Paul Giamatti in Inside Amy Schumer
Bill Hader in Saturday Night Live
Louis C.K. in Saturday Night Live
Jon Hamm in Unbreakable Kimmy Schmidt
Outstanding Guest Actress In A Comedy Series
Joan Cusack in Shameless — winner
Christine Baranski in The Big Bang Theory
Pamela Adlon in Louie
Elizabeth Banks in Modern Family
Tina Fey in Unbreakable Kimmy Schmidt
Outstanding Television Movie
Bessie — winner
Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
Grace Of Monaco
Hello Ladies: The Movie
Killing Jesus
Nightingale
Outstanding Children’s Program
Alan Alda And The Actor Within You: A YoungArts Masterclass — winner
Degrassi
Dog With A Blog
Girl Meets World
Nick News With Linda Ellerbee: Coming Out
Outstanding Short-Format Animated Program
Adventure Time — winner
Disney Mickey Mouse
Regular Show
Robot Chicken
Steven Universe
Wander Over Yonder
Outstanding Animated Program
Over The Garden Wall — winner
Archer
Bob’s Burgers
The Simpsons
South Park
Outstanding Character Voice-Over Performance
Hank Azaria in The Simpsons — winner
John Roberts in Bob’s Burgers
Seth MacFarlane in Family Guy
Seth Green in Robot Chicken
Dan Castellaneta in The Simpsons
Tress MacNeille in The Simpsons
Outstanding Casting For A Comedy Series
Veep — winner
Louie
Modern Family
Transparent
Unbreakable Kimmy Schmidt
Outstanding Casting For A Drama Series
Game Of Thrones — winner
Downton Abbey
House Of Cards
Mad Men
Orange Is The New Black
Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or A Special
Olive Kitteridge — winner
American Crime
American Horror Story: Freak Show
Bessie
Wolf Hall
Outstanding Structured Reality Program
Shark Tank — winner
Antiques Roadshow
Diners, Drive-Ins and Dives
MythBusters
Property Brothers
Undercover Boss
Outstanding Unstructured Reality Program
Deadliest Catch — winner
Alaska: The Last Frontier
Intervention
Naked and Afraid
Million Dollar Listing New York
Wahlburgers
Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Program
Jane Lynch for Hollywood Game Night — winner
Dancing With The Stars
Project Runway
So You Think You Can Dance
The Taste
Outstanding Narrator
Peter Coyote for The Roosevelts: An Intimate History — winner
Hubble’s Cosmic Journey
Jane The Virgin
Operation Orangutan
Too Cute!
Outstanding Interactive Program
Last Week Tonight With John Oliver — winner
@midnight With Chris Hardwick
Saturday Night Live: SNL40
Talking Dead
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
Outstanding Short-Format Live-Action Entertainment
Between Two Ferns — winner
Billy On The Street With First Lady Michelle Obama, Big Bird And Elena!!!
Childrens Hospital
Key & Peele Presents Van And Mike: The Ascension
Super Bowl XLIX Halftime Show Starring Katy Perry
Outstanding Short-Format Nonfiction Program
A Tribute To Mel Brooks — winner
American Horror Story: Extra-Ordinary Artists
Parks And Recreation: Behind The Final Season
30 For 30 Shorts
This Is Me
Outstanding Documentary Or Nonfiction Special
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief — winner
The Case Against 8
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Sinatra: All Or Nothing At All
Outstanding Documentary Or Nonfiction Series
The Jinx — winner
American Masters
Cancer: The Emperor Of All Maladies
The Roosevelts: An Intimate History
The Sixties
Outstanding Informational Series Or Special
Anthony Bourdain Parts Unknown — winner
Foo Fighters: Sonic Highways
Inside The Actors Studio
StarTalk With Neil deGrasse Tyson
Vice
Outstanding Special Class Program
Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street (Live From Lincoln Center) — winner
Beyoncé And JAY Z On The Run
The 72nd Annual Golden Globe Awards
The Oscars
68th Annual Tony Awards
Exceptional Merit In Documentary Filmmaking
Citizenfour — winner
The Great Invisible (Independent Lens)
Hot Girls Wanted
Outstanding Directing For Nonfiction Programming
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief — winner
Citizenfour
Foo Fighters: Sonic Highways
The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Outstanding Directing For A Variety Special
Don Roy King for The Saturday Night Live 40th Anniversary Special — winner
Annie Lennox: Nostalgia Live In Concert
The Kennedy Center Honors
The Oscars
68th Annual Tony Awards
Outstanding Writing For Nonfiction Programming
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief — winner
Anthony Bourdain Parts Unknown
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Last Days In Vietnam (American Experience)
The Roosevelts: An Intimate History
Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie
Bessie — winner
American Horror Story: Freak Show
Houdini
The Secret Life Of Marilyn Monroe
Outstanding Cinematography For Reality Programming
Deadliest Catch — winner
The Amazing Race
Life Below Zero
Project Runway
Survivor
Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming
Virunga — winner
Citizenfour
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
The Jinx
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series
Boardwalk Empire — winner
Game Of Thrones
The Good Wife
House Of Cards
Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series
Mike and Molly — winner
The Big Bang Theory
The Millers
2 Broke Girls
Outstanding Costumes For A Period/Fantasy Series, Limited Series Or Movie
American Horror Story: Freak Show — winner
Boardwalk Empire
Downton Abbey
Game Of Thrones
Wolf Hall
Outstanding Costumes For A Contemporary Series, Limited Series or Movie
Transparent — winner
Empire
Gotham
The Mindy Project
Olive Kitteridge
Outstanding Music Direction
Stevie Wonder: Songs In The Key Of Life — winner
Elf: Buddy’s Musical Christmas
The Kennedy Center Honors
The Oscars
Peter Pan Live!
Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street (Live From Lincoln Center)
Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)
House of Cards — winner
Chef’s Table
Outlander
The Paradise
Penny Dreadful
Tyrant
Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or A Special (Original Dramatic Score)
Bessie — winner
American Horror Story: Freak Show
Away And Back
The Missing
Sofia the First: The Curse of Princess Ivy
24: Live Another Day
Outstanding Original Music And Lyrics
Inside Amy Schumer — winner
The Comedians
Glee
How Murray Saved Christmas
The Oscars
Sons Of Anarchy
Outstanding Main Title Design
Manhattan — winner
American Horror Story: Freak Show
Halt And Catch Fire
Marvel’s Daredevil
Olive Kitteridge
Bosch
Outstanding Original Main Title Theme Music
Transparent — winner
The Dovekeepers
Marco Polo
Texas Rising
Outstanding Makeup For A Limited Series Or A Movie (Non-Prosthetic)
American Horror Story: Freak Show — winner
Bessie
Houdini
Olive Kitteridge
The Secret Life Of Marilyn Monroe
Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
Game Of Thrones — winner
Boardwalk Empire
Game Of Thrones
The Knick
Mad Men
Sons Of Anarchy
Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special — winner
Dancing With The Stars
Key & Peele
So You Think You Can Dance
Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or A Special
American Horror Story: Freak Show — winner
Boardwalk Empire
Game Of Thrones
The Knick
Penny Dreadful
The Walking Dead
Outstanding Picture Editing For Reality Programming
Deadliest Catch — winner
The Amazing Race
Project Runway
Project Runway All Stars
Shark Tank
Outstanding Picture Editing For Variety Programming
The Colbert Report — winner
CONAN
Key & Peele
Last Week Tonight With John Oliver
Late Show With David Letterman
Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming
The Jinx — winner
The Case Against 8
Citizenfour
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series
Silicon Valley — winner
Inside Amy Schumer
The Last Man On Earth
Transparent
Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series
Big Bang Theory — winner
Hot In Cleveland
Mike & Molly
2 Broke Girls
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series
Game of Thrones — winner
Better Call Saul
Mad Men
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or A Movie
Olive Kitteridge — winner
American Crime
Houdini
24: Live Another Day
Wolf Hall
Outstanding Special Visual Effects
Game of Thrones — winner
Black Sails
The Flash
Marvel’s Agents Of S.H.I.E.L.D.
Vikings
Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role
American Horror Story: Freak Show — winner
Boardwalk Empire
Gotham
Marvel’s Daredevil
The Walking Dead
Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or A Special
Houdini — winner
American Crime
American Horror Story: Freak Show
Texas Rising
24: Live Another Day
Outstanding Sound Editing For A Series
Game of Thrones — winner
Black Sails
Boardwalk Empire
Gotham
Marvel’s Daredevil
The Walking Dead
Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera)
Foo Fighters: Sonic Highways — winner
Anthony Bourdain Parts Unknown
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
The Jinx
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special — winner
57th Annual Grammy Awards
Late Show With David Letterman
The Oscars
The Voice
Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Foo Fighters: Sonic Highways — winner
Anthony Bourdain Parts Unknown
Deadliest Catch
Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst
Kurt Cobain: Montage Of Heck
Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)
Game of Thrones — winner
Better Call Saul
Downton Abbey
Homeland
Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation
Modern Family — winner
Parks And Recreation
Silicon Valley
The Simpsons
Veep
Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or A Movie
Bessie — winner
American Crime
American Horror Story: Freak Show
Houdini
Texas Rising
Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Or Fantasy Program (One Hour Or More)
Game of Thrones — winner
Constantine
Gotham
House Of Cards
True Blood
Outstanding Production Design For A Narrative Period Program (One Hour Or More)
Boardwalk Empire — winner (tie)
The Knick — winner (tie)
Downton Abbey
Mad Men
Masters Of Sex
Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour Or Less)
Silicon Valley — winner
The Big Bang Theory
Hot In Cleveland
Transparent
2 Broke Girls
Veep
Outstanding Production Design For Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Programming
Portlandia — winner
The Oscars
Peter Pan Live!
The Voice
57th Annual Grammy Awards
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Limited Series, Movie Or A Special
The Oscars — winner
The Kennedy Center Honors
Peter Pan Live!
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series
Saturday Night Live — winner
The Big Bang Theory
The Daily Show With Jon Stewart
Dancing With The Stars
Late Show With David Letterman
The Voice
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series
The Voice — winner
American Idol
Dancing With The Stars
Late Show With David Letterman
Saturday Night Live
So You Think You Can Dance
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special
Super Bowl XLIX Halftime Show Starring Katy Perry — winner
Dancing With The Stars: 10th Anniversary Special
57th Annual Grammy Awards
The Oscars
The Saturday Night Live 40th Anniversary Special
Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie
Game Of Thrones — winner
The Blacklist
Boardwalk Empire
Sons Of Anarchy
The Walking Dead
Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or A Variety Program
Brooklyn Nine-Nine — winner
Community
It’s Always Sunny In Philadelphia
Saturday Night Live
Unbreakable Kimmy Schmidt
Outstanding Hairstyling For A Limited Series Or A Movie
American Horror Story: Freak Show — winner
Bessie
Grace Of Monaco
Olive Kitteridge
The Secret Life Of Marilyn Monroe
Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special
Saturday Night Live — winner
Dancing With The Stars
Key & Peele
So You Think You Can Dance
The Voice
Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series)
Downtown Abbey — winner
Boardwalk Empire
Game Of Thrones
The Knick
Mad Men
Outstanding Commercial
#LikeAGirl – Always — winner
Brady Bunch – Snickers
Dream On – Adobe
Lost Dog – Budweiser
Made In NY – Gatorade
With Dad – Nissan
Outstanding Motion Design (Juried Winner)
How We Got To Now
Outstanding Costumes for a Variety Program or Special (Juried Winners)
Drunk History “Hollywood”
Super Bowl XLIX Halftime Show Starring Katy Perry
Outstanding Choreography
Derek and Julianne Hough for Dancing With The Stars — winner
Travis Wall for So You Think You Can Dance — winner
Directing For Nonfiction Programming
Alex Gibney for Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief — winner
Your Comment