Logo

2014 Creative Arts Emmy Awards — List of Nominees and Winners

Aug 18, 2014  •  Post A Comment

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Allison Janney, Masters of Sex — WINNER

Kate Burton, Scandal
Jane Fonda, The Newsroom
Margo Martindale, The Americans
Kate Mara, House of Cards
Diana Rigg, Game of Thrones

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Joe Morton, Scandal — WINNER

Beau Bridges, Masters of Sex
Dylan Baker, The Good Wife
Reg E. Cathey, House Of Cards
Paul Giamatti, Downton Abbey
Robert Morse, Mad Men

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

Jimmy Fallon, Saturday Night Live — WINNER

Steve Buscemi, Portlandia
Louis C.K., Saturday Night Live
Gary Cole, Veep
Nathan Lane, Modern Family
Bob Newhart, the Big Bang Theory

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series

Uzo Aduba, Orange Is the New Black — WINNER

Laverne Cox, Orange Is the New Black
Joan Cusack, Shameless
Tina Fey, Saturday Night Live
Natasha Lyonne, Orange Is the New Black
Melissa McCarthy, Saturday Night Live

Outstanding Casting for a Comedy Series

Orange Is The New Black — WINNER

Louie
Modern Family
Nurse Jackie
Showtime
Veep

Outstanding Picture Editing for Reality Programming

Deadliest Catch — WINNER

The Amazing Race
Naked And Afraid
Project Runway
Survivor
The Voice

Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming

The Square — WINNER

American Masters
Anthony Bourdain: Parts Unknown
Cosmos: A SpaceTime Odyssey
The Sixties: The Assassination Of President Kennedy

Outstanding Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials

The Daily Show with Jon Stewart — WINNER

AFI Life Achievement Award: A Tribute To Mel Brooks
Billy Crystal: 700 Sundays
The Colbert Report (“People Destroying America: Vicco Mayor Johnny Cummings”)
The Colbert Report (“StePhfest Colbchella ‘013″)

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or a Movie

Sherlock: His Last Vow — WINNER

Fargo (“Buridan’s Ass”)
Fargo (“The Crocodile’s Dilemma”)
Fargo (“The Rooster Prince”)
The Normal Heart

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

The Big Bang Theory — WINNER

The Colbert Report
The Daily Show with Jon Stewart
How I Met Your Mother
Jimmy Kimmel Live

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series

Breaking Bad (“Felina”) — WINNER

Breaking Bad (“Granite State”)
Breaking Bad (“Tohajillee”)
True Detective

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series

Orange Is The New Black — WINNER

Modern Family
Orange Is The New Black (“Can’t Fix Crazy”)
Orange Is The New Black (“Tall Men With Feelings”)
Portlandia

Outstanding Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)

Game of Thrones — WINNER

House of Cards
Justified
True Blood
True Detective

Outstanding Art Direction for a Period Series, Miniseries or a Movie (Single-Camera)

Boardwalk Empire — WINNER

American Horror Story: Coven
Downton Abbey
Mad Men
Masters of Sex

Outstanding Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour Or Less)

House of Lies — WINNER

The Big Bang Theory
Modern Family
Silicon Valley
Veep

Outstanding Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program

The Oscars — WINNER

Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Portlandia
Saturday Night Live
Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
The Voice

Outstanding Animated Program

Bob’s Burgers — WINNER

Archer
Futurama
South Park
Teenage Mutant Ninja Turtle: The Manhattan Project

Outstanding Short-Format Animated Program

Disney Mickey Mouse  — WINNER

Adventure Time
Disney Phineas and Ferb
Regular Show
Robot Chicken

Outstanding Costumes for a Miniseries, Movie or Special

American Horror Story: Coven — WINNER

House of Versace
The Normal Heart
Sherlock: His Last Vow
The White Queen

Outstanding Costumes for a Series

Game of Thrones — WINNER

Boardwalk Empire
Downton Abbey
Mad Men
Once Upon A Time

Outstanding Hairstyling for a Miniseries or a Movie

American Horror Story: Coven — WINNER

Bonnie & Clyde
Mob City
The Normal Heart
The White Queen

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series Or Special

Saturday Night Live — WINNER

Dancing With the Stars
Key & Peele
The Oscars
The Originals
The Voice

Outstanding Hairstyling for a Single-Camera Series

Downton Abbey — WINNER

Boardwalk Empire
Game of Thrones
Mad Men

Outstanding Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special

Sherlock: His Last Vow — WINNER

American Horror Story: Coven
Bonnie & Clyde
Fargo
Klondike
Mob City

Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey — WINNER

The Amazing Race
Anthony Bourdain: Parts Unknown
Vice
The World Wars

Outstanding Sound Editing for a Series

Black Sails — WINNER

Boardwalk Empire
Breaking Bad
Game of Thrones
The Walking Dead

Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special

Game of Thrones — WINNER 

American Horror Story: Coven
Boardwalk Empire
Breaking Bad
The Normal Heart

Outstanding Makeup for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

True Detective — WINNER

Boardwalk Empire
Breaking Bad
Game of Thrones
Mad Men

Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

Saturday Night Live — WINNER

Dancing With The Stars
Key & Peele
So You Think You Can Dance
The Voice

Outstanding Makeup for a Miniseries or a Movie (Non-Prosthetic)

The Normal Heart — WINNER

American Horror Story: Coven
Anna Nicole
Bonnie & Clyde
Fargo

Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special

The 56th Grammy Awards — WINNER

The Beatles: The Night That Changed America
The Kennedy Center Honors
The Oscars
The Voice

Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming

American Masters — WINNER

The Amazing Race
Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Deadliest Catch

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

House Of Cards — WINNER

Breaking Bad
Game Of Thrones
Homeland

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

Modern Family — WINNER

Californication
Nurse Jackie
The Simpsons
Veep

Outstanding Sound Mixing for a Miniseries Or A Movie

Treme — WINNER

American Horror Story: Coven
Fargo
Killing Kennedy
Sherlock: His Last Vow

Outstanding Music Direction

The Beatles: The Night That Changed America — WINNER

Barbra Streisand: Back to Brooklyn
The Oscars
Saturday Night Live

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey — WINNER

Downton Abbey
Game of Thrones
House Of Cards
True Detective

Outstanding Original Main Title Theme Music

Cosmos: A SpaceTime Odyssey — WINNER

Black Sails
Magic City
Sleepy Hollow
The Spoils of Babylon

Outstanding Main Title Design

True Detective — WINNER

Black Sails
Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Masters of Sex
Silicon Valley

Outstanding Music Composition for a Miniseries, Movie or a Special (Original Dramatic Score)

Sherlock: His Last Vow — WINNER

American Horror Story: Coven
Clear History
Fargo
Herblock: The Black & The White
The Sound of Music Live!
67th Annual Tony Awards

Outstanding Original Music And Lyrics

67th Annual Tony Awards — WINNER

A Christmas Carol – The Concert
Key & Peele
Saturday Night Live
Sofia the First: The Floating Palace
Sons of Anarchy

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

The Sound of Music Live! — WINNER

The Oscars
Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
67th Annual Tony Awards

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

Dancing With the Stars —WINNER

The Big Bang Theory
The Daily Show With Jon Stewart
Jimmy Kimmel Live
Saturday Night Live
The Voice

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series

Dancing With The Stars — WINNER

America’s Got Talent
Saturday Night Live
The Voice

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony — WINNER

The Beatles: The Night That Changed America
The 56th Grammy Awards
The Oscars

Outstanding Special and Visual Effects

Game of Thrones — WINNER

The 100
Almost Human
Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.

Outstanding Special and Visual Effects in a Supporting Role

Black Sails — WINNER

Da Vinci’s Demons
Hawaii Five
Mob City
Vikings
The Walking Dead

Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie

The Blacklist — WINNER

Game of Thrones
Grimm
Hawaii Five-0
Revolution
True Blood

Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

Brooklyn Nine-Nine —WINNER

Community
It’s Always Sunny In Philadelphia
Sam & Cat
Shameless

Outstanding Character Voice-Over Performance

Harry Shearer, the Simpsons — WINNER

Chris Diamantapolous, Disney Mickey Mouse
Stephen Full, Dog With A Blog
Seth Green, Robot Chicken DC Comics Special II: Villains In Paradise
Seth MacFarlane, Family Guy
Maurice LaMarche, Futurama

Outstanding Children’s Program

One Last Hug: Three Days At Grief Camp — WINNER

Degrassi
Dog With A Blog
Good Luck Charlie
Nick News With Linda Ellerbee – Family Secrets: When Violence Hits Home
Wynton Marsalis – A YoungArts Masterclass

Outstanding Narrator

Jeremy Irons, Game of Lions —WINNER

Daniel Craig, One Life
Whoopi Goldberg, Whoopi Goldberg Presents Moms Mabley
Jane Lynch, Penguins: Waddle All The Way
Henry Strozier, Too Cute!

Outstanding Commercial

Apple — WINNER

Budweiser
General Imagination
Nike

Outstanding Cinematography for a Miniseries Or Movie

Sherlock: His Last Vow — WINNER

Fargo (Buridan’s Ass)
Fargo (The Crocodile’s Dilemma)
Fleming: The Man Who Would Be Bond
Killing Kennedy
The Normal Heart

Outstanding Cinematography for Reality Programming

Deadliest Catch — WINNER

Alaska: The Last Frontier
The Amazing Race
Project Runway
Survivor

Outstanding Cinematography for Nonfiction Programming

The Square — WINNER

Anthony Bourdain: Parts Unknown (Tokyo)
Anthony Bourdain: Parts Unknown (Punjab)
Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Vice

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series

True Detective — WINNER

Breaking Bad
Game Of Thrones (Two Swords)
Game Of Thrones (The Lion and the Rose)
Homeland
House Of Cards

Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series

How I Met Your Mother — WINNER

The Exes
Last Man Standing
Mike & Molly
2 Broke Girls

Outstanding Directing for Nonfiction Programming

The Square — WINNER

The Amazing Race
Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Regular Show
Robot Chicken
Project Runway
Shark Tank

Outstanding Writing for Nonfiction Programming

Cosmos: A SpaceTime Odyssey — WINNER

Anthony Bourdain: Parts Unknown
JFK (American Experience)
The World Wars
Years of Living Dangerously

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking

Life According to Sam — WINNER

The Amish: Shunned
Brave Miss World
30 For 30 Soccer Stories: Hillsborough

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

American Experience:: JFK — WINNER

Paycheck to Paycheck: The Life and Times of Katrina Gilbert
Running From Crazy
The Sixties: The Assassination of President Kennedy
The Square
Whoopi Goldberg Presents Moms Mabley

Outstanding Documentary or Nonfiction Series (Tie)

American Masters — WINNER
Years Of Living Dangerously — WINNER

Cosmos: A SpaceTime Odyssey
Pioneers of Television
The World Wars

Outstanding Informational Series or Special (Tie)

Anthony Bourdain: Parts Unknown — WINNER
Vice — WINNER

Inside the Actors Studio
Through the Wormhole With Morgan Freeman
The Writers’ Room
Outstanding Special Class Program

67th Annual Tony Awards — WINNER

The 71st Annual Golden Globe Awards
The Oscars
Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
The Sound of Music Live!

Outstanding Short-Format Live-Action Entertainment Program

Between Two Ferns with Zach Galifianakis: President Barack Obama — WINNER

Childrens Hospital
Parks And Rec In Europe
The Soup: True Detective
Super Bowl XLVIII Halftime Show Starring Bruno Mars

Outstanding Short-Format Nonfiction Program

30 for 30 Shorts — WINNER

Comedians in Cars Getting Coffee
Cosmos: A National Geographic Deeper Dive
I Was There: Boston Marathon Bombings
Jay Leno’s Garage
Park Bench with Steve Buscemi

Outstanding Interactive Program

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon Digital Experience — WINNER

Comedy Central’s @midnight
Game of Thrones Premiere – Facebook Live and Instagram
The Voice

Outstanding Choreography

So You Think You Can Dance (Puttin’ on the Ritz/Gold Rush/Run the World) — WINNER 

Dancing With The Stars (Human/Ameksa  Too Darn Hot)
So You Think You Can Dance (Trigger/Sand/The Gravel Road)
So You Think You Can Dance (Edge of Glory/Feelin’ Good/I Can’t Make You Love Me)
So You Think You Can Dance (Routines: Hanging by a Thread/Wicked Game/Medicine)

Outstanding Directing for a Variety Series

Saturday Night Live — WINNER

The Colbert Report
The Daily Show With Jon Stewart
Portlandia
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Outstanding Writing for a Variety Series

The Colbert Report — WINNER

The Daily Show with Jon Stewart
Inside Amy Schumer
Portlandia

Outstanding Variety Special

AFI Life Achievement Award: A Tribute To Mel Brooks — WINNER

The Beatles: The Night That Changed America
Best Of Late Night with Jimmy Fallon Primetime Special
Billy Crystal: 700 Sundays
The Kennedy Center Honors
Sarah Silverman: We Are Miracles

Outstanding Unstructured Reality Program

Deadliest Catch — WINNER
Alaska: The Last Frontier
Flipping Out
Million Dollar Listing New York
Wahlburgers
Wild Things with Dominic Monaghan

Outstanding Structured Reality Program

Shark Tank — WINNER

Antiques Roadshow
MythBusters
Undercover Boss
Who Do You Think You Are?

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

Jane Lynch, Hollywood Game Night — WINNER

Tom Bergeron, Dancing With The Stars
Anthony Bourdain, the Taste
Cat Deeley, So You Think You Can Dance
Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway
Betty White, Betty White’s Off Their Rockers

Outstanding Casting for a Miniseries, Movie or a Special

Fargo — WINNER

American Horror Story: Coven
The Normal Heart

Outstanding Casting for a Drama Series

True Detective — WINNER

Breaking Bad
Game of Thrones
The Good Wife
House of Cards
Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)
Treme

Your Comment

Email (will not be published)