Logo

TVWeek

The National Academy of Television Arts and Sciences Announces Winners of the 36th Annual Sports Emmy Awards

May 6, 2015  •  Post A Comment

Press release from NATAS, May 5, 2015:

The National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS) announced the winners of the 36th Annual Sports Emmy® Awards at a special ceremony tonight at Jazz at Lincoln Center’s Frederick P. Rose Hall in New York City. Winners were announced in 40 categories including Outstanding Live Sports Special, Live Series, Sports Documentary, Studio Show, Promotional Announcement, Play-by-Play Personality, Studio Analyst and three categories honoring Spanish-speaking programming and talent.

“While new to the National Academy, I’ve been a television executive and a sports fan all my life and I’ve been amazed at the changes over the years in the presentation and coverage of every corner of the global sports market,” said Bob Mauro, President, NATAS. “The quality of Sports television continues to shine as the ability for the fan to receive programming in multiple formats has grown exponentially. It is our joy to honor tonight’s many outstanding nominees who continue to challenge what is possible, and consistently find new and exciting ways to engage the sports viewing audience.”

The awards were presented by a distinguished group of sports figures and television personalities including Matt Vasgersian and Harold Reynolds ( “MLB Tonight,” MLB Network); Ernie Johnson, (studio host, Turner Sports); Adam Lefkoe (anchor, “Bleacher Report”); Marion Reimers (journalist, Fox Sports); Ernesto Jerez (journalist, ESPN Desportes); Rich Eisen (studio host, NFL Network); Eric LeGrand (Rutgers University); Dara Torres (12-time Olympic medalist, Swimming); Ian Eagle (sportscaster, CBS); Shelley Smith (sports reporter, SportsCenter, ESPN); Dan Hicks (sportscaster, NBC); Tara Lipinski (1998 Figure Skating Olympic Gold medalist; event analyst, NBC); Ken Rosenthal (sports reporter, FOX Sports); and Tom Verducci (event analyst, MLB on FOX).

The Sports Emmy® Award recipients were chosen by a Blue Ribbon Panel of industry peers. The awards recognize outstanding achievement by individuals and programs broadcast throughout the 2014 calendar year.

ChyronHego, Yangaroo, Inc. and Off the Wall Productions are the official sponsors of the 36th Annual Sports Emmy® Awards.

A detailed listing of all awards is below as compiled by the independent accountancy firm of Lutz and Carr, LLP.

36th Annual Sports Emmy Awards — Winners

Outstanding Live Sports Special

Super Bowl XLIX — NBC — Seattle Seahawks vs. New England Patriots

Executive Producers

Sam Flood, Mark Lazarus

Coordinating Producer

Fred Gaudelli

Segment Producers

Kevin Brown, Drew Devine, Brian Gordon, Ken Hirdt, Pierre Moossa, Mike Ryan

Sideline Producer

Michele Froman

Replay Producers

Rob Hyland, Kaare Numme

Director

Drew Esocoff

Associate Producers

Ryan Burke, Michael Eisenstein, Wade Junco, Ryan Meyers, Timothy Nelson, Ryan Pettys, David Polk,

Vincent Rao, Michael Seib, Joshua Veltrie, Alex Wolochuk

Senior Associate Director

Charlie Vanacore

Associate Directors

Brigette Boginis, Charles Dammeyer

Outstanding Live Sports Series

NASCAR on FOX — FOX/FOX Sports 1

Executive Producers

John Entz, David Nathanson, Eric Shanks

Coordinating Producers

Bill Richards, Jacob Ullman, Richie Zyontz

Producers

Josh Earl, Barry Landis, Pam Miller

Feature Producers

David Blatt, Jackie Bower, Justin Burnett, Chris Pizzi, Jennifer Pransky

Directors

Artie Kempner, Derek Manning

Associate Producers

Scott Clark, Rich Flanagan, Lindsey Mandia, Paul Marmaro, Dan Masi, Gina Mazzella, Jeremy Mennell, Jonah Meyer, Eric Olen, Chris Raiskup, Chris Smith, Jordan Wolff

Operations Producers

Scott Lembke, Dustin Myers, Jack Simmons

Associate Directors

Flavia Bowen, Daren Foster, Jeremy Green, Rich Gross, Jacob Jolivette, Eric Mandia, Tom Shaffery

Outstanding Edited Sports Coverage

Sound FX — NFL Network

Super Bowl XLVIII — [NFL Films]

Executive Producers

Howard Katz, Patrick Kelleher, Ross Ketover, Mark Quenzel, Brian Rolapp, Eric Weinberger

Producer

Paul Camarata

Segment Producers

Shannon Furman, Erik Powers, Gerry Reimel, Brian Rosenfeld, Chip Swain, Angela Torma, Michelle Girardi Zumwalt

Outstanding Edited Sports Special

E: 60 — ESPN2

Executive Producers

Vince Doria, John Skipper, Andy Tennant, John Wildhack

Supervising Producers

Vin Cannamela, Heather Lombardo

Coordinating Producers

Michael Baltierra, Ben Houser

Feature Producers

Max Brodsky, Mike Johns, Aaron Johnson, Martin Khodabakhshian, Dan Lindberg, Matt Rissmiller

Producers

Chris Connelly, Jeremy Schaap, Bob Woodruff

Associate Producers

Jeff Bollacke, Michael Bollacke, Bryan Brousseau, Kaiti Decker, Lisa Edward, Aaron Frutman, Mathew Furuta, Vincent Guglielmina, Toby Hershkowitz, Phil Iglesias, Stephen Keaney, Mike Mapes, Thom McCallum, Ian McGrew, Anthony Melfi, Megan Anderson Rinaldi, Ray Palagy, Kaline Shounce

Editors

Paul Carruthers, Marlon Hidalgo, Nate Hogan, Jennifer Holt, Tim Horgan, Matt McCormick, Tim Spero, Warren Wolcott

Outstanding Playoff Coverage

NFC Championship Game — FOX Green Bay Packers vs Seattle Seahawks

Executive Producers

John Entz, Eric Shanks

Coordinating Producers Bill Richards, Jacob Ullman

Producer

Richie Zyontz

Directors

Stephanie Medina, Rich Russo

Associate Producers

Zac Fields, Rich Flanagan, Steve Horn, Alex Olsen, Joshua Perea, Brandon Terralavoro, Jordan Wolff

Operations Producers

Scott Lembke, Dustin Myers, Jack Simmons

Senior Associate Director

Greg Scoppettone

Associate Directors

Rich Gross, Jacob Jolivette, Eric Mandia, Tom Shaffery, Courtney Stockmal

Outstanding Sports Documentary

We Could Be King — ESPNews

[Tribeca Digital Studios]

Executive Producers

Ryan Eckel, Lauren Hobart, Gary Krieg, Edward W. Stack

Supervising Producer

Michelle R. Carney

Producers

Caitlin Mae Burke, Ruchi Mital

Producer/Director

Judd Ehrlich

Editors

Chris Iversen, David Lieberman

Outstanding Sports Documentary Series

30 for 30 — ESPN [ESPN Films]

Executive Producer

John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons

Senior Producers

Libby Geist, Erin Leyden, Dan Silver

Producers

Jason Bergh, Andy Billman, David Check, Dion Cocoros, Aaron Cohen, Gary Cohen, Marquis Daisy, Doug Ellin, Deirdre Fenton, Castor Fernandez, David Gavant, Kenan Holley, Bomani Jones, David Karabinas, Sean Kelly, Gentry Kirby, Jim Lefkowitz, Matt McDonald, Katie McNeill, Danny Meiseles, Jamie Patricof, Tom Picard, Chip Rives, Ouisie Shapiro, Alfred Spellman

Directors

Billy Corben, Marquis Daisy, Mario Diaz, Ezra Edelman, Ryan Fleck, Cayman Grant, Joe Lavine, Za k

Levitt, Thaddeus D. Matula, Michael Rapaport

Associate Producers

Jenna Anthony, Spencer Barry, Vin D’Anton, Brian D’Ostilio, Maria Delgado, Amanda Kresge, Jennifer Thorpe, Matt Zwetolitz

Editors

Kevin Barth, Tal Ben-David, David Cypkin, Bret Granato, Dan Marks, Andrew Morreale, A.C.E., Nick Packer, Christos Pathiakis, Jeff Reilly

AND

All Access — Showtime

Executive Producers

Jason Bowers, Stephen Espinoza, Earl Fash, Ross Greenburg, Jody Heaps, Floyd Mayweather

Coordinating Producer

Hal Schiff

Senior Producer

Josh Glaser

Supervising Producers

Jesse Cook, Alicia Corven, Danon Hinty, Scott Kono, Jason Mamen, Cecile Murias, Nikki Spetseris, Alicia Zubikowski

Producers

Bob Bodziner, Michael Brown, Brad Buckwalter, Jackie Decker, Bryan Delancey, Nick Eisenberg, Lindsey Felling, Jeff Fisher, Justin Fredericks, Steve Lamme, Adam Marinelli, Tim Mullen, Chris Nizza, Matt O’Connor, Andrew Romero, Ollie Stokes, Christian Winters

Director

Jason Bowers

Associate Producers

Melissa Alferez, Colin Beattie, Ryan Francini, Francesco Guastella, Sofia Santana

Outstanding Studio Show – Weekly

College GameDay — ESPN Football

Executive Producers

Robert Braunlich, Chris Calcinari, Vince Doria, Mark Gross, Jodi Markley, John Skipper, John Walsh, Dave Weiler, John Wildhac k

Senior Coordinating Producers

Lee Fitting, David Miller, Victor Vitarelli

Coordinating Producers

Drew Gallagher, Lydelle King, José Morales

Supervising Producers

Luther Fisher, Tom Gianakos, Rand Joseph, Michael Lake, Lindsey Lloyd, Judi Weiss, Keri Willis

Producers

Matthew Brooks, Nicholas Sciallo, Jonathan Whyley

Feature Producers

Luis Aldea, Chris Fallica, Jon Fish, Celia Kelly, Kristen Lappas, Sandra Rosenbush, Benjamin Webber, George Whitfield

Senior Coordinating Director

Jay Francis

Coordinating Director

Lorenzo Lamadrid

Directors

Tom Lucas, Biana Peltin

Associate Producers

Patrick Abrahams, Adam Bauer, Ben Branch, Alexander Brewer, Geoffrey Brown, Christina Clancy, Lee Clark, Richard Dorner, Jarrod Ficklin, Randy French, Chris Fulton, Zachary Gilbert, Lexy Gonzalez, Chad Hanna, Kirk Henry, Dirk Howard, Anthony Jaeger, Tricia Jelle, Lia Kozlak, Devin Kragh, Robert Labay, Brie Michaels, Duncan Morgan, Jason Morris, Kristal Nadeau, Rob Parker, Steven Ponder, Daniel Reifert, Tim Richard, Michael Ruhlman, Kevin Sanchez, Gregory Shapiro, Fu Takumi, Ken Wagner, Dan Weiner, Mark Williamson, Gene Wilson, Dawn Wind

Associate Director

Joseph Iuliano

Outstanding Studio Show – Daily

MLB Tonight — MLB Network

Executive Producers

Rob McGlarry, Tony Petitti

Senior Coordinating Producers

Bruce Cornblatt Dave Patterson, Mike Santini

Coordinating Producers

Joshua Bernstein, Mark Caiafa, Rich Ciancimino, Mitch Green, Fred King, Ethan Kleinberg, Michael Konner, Chris Mallory, Bryan

Meyers, Chris Pfeiffer, Marc Weiner

Senior Producers

Daniel Coldwell, Will Folger, Doug Jaclin, Elliott Kalb, Jed Tuminaro

Producers

Greg Amsinger, John Barnes, Scott Braun, Andrew Brenner, Eric Byrnes, Mark Capalbo, Sean Casey, Fran Charles, William Cope, Mark DeRosa, Cliff Floyd, Peter Gammons, Darryl Hamilton, Micah Karg, Brian Kenny, Dan Komyati, Al Leiter, Mike Lowell, Joe Magrane, Martin Montalto, Dan Plesac, Daniel Presser, Harold Reynolds, Bill Ripken, Christopher Roenbeck, Ken Rosenthal, Rich Savino, Paul Severino, John Smoltz, Nick Steger, Matt Vasgersian, Tom Verducci, Justin White, Matt Yallof

Segment Producers

Sanford Appell, Patrick Armstrong, Derek Callahan, Chris Collins, Tony Ferraiolo, Ben Friedfeld, Annie Gottlieb, Anthony Jimenez, Sean Loughl in, Premier Maldonado, Nate Purinton, Steve Rodriguez, Jason Roy, Bruce Schein, Jim Serratore, Scott Sokol, James Urban, Jon Wenk

Coordinating Director

Mark Deaver

Directors

Lucas Altman, Rich Beczynski, Dave Hagen, Tom Healy, Jay Kincaid, Eli Lazar, Jason Lobb, Michael Martin, Tom Meberg, John

Moore, Greg Stern, Michael Torello

Senior Associate Producers

Marc Adelberg, Alan Goldstein

Associate Producers

Andrew Adams, Ashley Allen, Erik Altano, Michael Ardizzone, Chris Arnowich, Carmine Arpaia, Matthew Baker, Andrew Batti, Andrew Baumhor, Michael Benjamin, Andrew Berwald, Todd Betzag, Ron Bishow, David Blattman, Chris Bonetti, Christopher Bracey, Eileen Bramswig, Dimitri Browne, James Broyd, Nicholas Buffum, Chase Butler, Dom Campana, Chris Cerbo, Josh Chaplin, Bradley Chen, Jessica Ciancimino, Matthew Ciancimino, Garry Clark, Jack Cognetta, Jenna Colletti, Kevin Cooper, Andrew Cooper-Leary, Keith Costas, Justin Crowell, Steven Cuce, John Daly, Vincent Dapolito, Michael DeJong, Scott Dempsey, Shawn Desmond, Mike Dooley, Matt Dorf, Robert Dougherty, Steve Dugan, Sherman Fabes, Jon Fazio, Francis Fernandez, Natalie Finkelstein, Lorraine Fisher, Richard Fried, Timothy Fryer, Arnold Fucci, Rory Fugazy, Brian Gallagher, Sean Gelman, Scott Gimber, Steve Giue, Jim Glynn, Ken Gold, Patricia Gonzalez, Mark Grillo, Art Guglielmo, Patrick Guthrie, Brandt Hale, Ian Harmand, BJ Harring, Adam Helfgott, Gina Hemphill, Mark Hennig, Nick Hesketh, Dennis Hirdt, Ken Hirdt, Grant Hutchinson, Jesse Hutchinson, Alex Hyacinthe, Sean Hyland, Steve Inman, William Joel, David Koplik, Mark Kraus, Jon Kreitler, Daniel Krieg, Casey Kulik, Annie Langley, Jordan Levinson, JD Lindberg, Marissa Lombardi, Brett Lopolito, Tom Loughran, Evan Lubell, Alex Lupica, Stefanie Manisero, Matt Marini, Kristen Martin, Moses Massena, Marc Matcham, Kristin McCall, Jeremy McCarthy, John McVey, Herlentz Mesidor, Elsa Mimmo, Patrick Minton, Justin Mintzes, Justin Misano, Eric Mollo, Brandon Moye, Andrew Murphy, Brian Murphy, James Murphy, Michael Napolitano, Jim Nolan, Craig Nordquist, Nick Novielli, Matthew Oelbaum, John O’Malley, Steve Patterson, Mike Pielech, Juliana Pignataro, Jordan Rebimbas, Andrew Reich, Ian Ritter, Belinda Rodriguez, Daniel Rodriguez, Eric Rossi, Adam Rozwadowski, Brian Sales, Chris Scalzo, Stephanie Scarpulla , Corey Scheiner, Amelia Schimmel, David Scordato, Jason Seekamp, Alex Shapiro, John Silk, Matt Small, Corey Smith, Ryan Smith, Kirsten Sobecki, Eric Sole, Deana Speck, Samantha Spence, Scott Spinelli, Kevin Stewart, Ryan Sullivan, Ian Theodoridis, Josh ua Toolajian, Michael Treanor, Sarah Tucci, Luke Uttaro, David Van Moffaert, Ryan Velez, Marci Villanueva, Jordan Wallach, Robert Wass, John Welch, Brendan Werner, Mike Wolan, Josh Wolberg, Bobby Yan, Brian Yu, Wes Zientek, David Zuckerman

Associate Directors

Chris Burns, Camp Childers, Bryan Fennessey, Kerry Jackson, Nick Juliano, Keith Kielty, Michael Kim, Margaret Murphy, Dan

Petriw, Michael Sober

Outstanding Sports News Anthology

Real Sports with Bryant Gumbel — HBO

Executive Producer

Rick Bernstein

Senior Producer

Joe Perskie

Senior Coordinating Producer

Nick Dolin

Coordinating Producer

Tim Walker

Director

Bill McCullough

Producers

Lisa Bennett, Maggie Burbank, Chapman Downes, Josh Fine, Jordan Kronick, Jason Samuels, David Scott

Supervising Producer

Kirby Bradley

Associate Producers

Stuart Ash, Adam Berkowitz, Brian Derr, Max Gershberg, Nisreen Habbal, Naimah Jabali-Nash, Katie Melone, Beret Remak, Jake

Rosenwasser, Jason Schmidt

Operations Producers

Ken Clausen, Doug Fields

Outstanding Sports Journalism

Real Sports with Bryant Gumbel — HBO Kids & Guns

Executive Producer

Rick Bernstein

Senior Producer

Joe Perskie

Senior Coordinating Producer

Nick Dolin

Coordinating Producer

Tim Walker Producer

Maggie Burbank

Co-Producer

Katie Melone

Associate Producer

Stuart Ash

Reporter

Jon Frankel

Outstanding Short Feature

FOX Sports Live — FOXSports.com

Corked: The Albert Belle Bat Heist

Executive Producers

Scott Ackerson, John Entz, Michael Hughes, David Nathanson, Eric Shanks

Coordinating Producer

Yaron Deskalo

Producer

Todd Kapostasy

Associate Producers

Matt Cozza, Mark James

Outstanding Long Feature

E: 60 — ESPN2

Owen and Haatchi

Executive Producers

Craig Bengtson, Vince Doria, Andy Tennant

Coordinating Producers Michael Baltierra, Ben Houser

Supervising Producers

Vin Cannamela, Heather Lombardo

Associate Producers

Bob Bryan, Brian Rivera, Jon Roche, Thom Stukas

Reporter

Tom Rinaldi

Editor

Dave Lynch, Matt McCormick, Tim Spero

Outstanding Open/Tease

E: 60 — ESPN2

Dream On: Stories of Boston’s Strongest

Executive Producer

Andy Tennant

Coordinating Producers

Michael Baltierra, Ben Houser

Supervising Producers

Vin Cannamela, Heather Lombardo

Producer

Martin Khodabakhshian, Joe Perry, Steven Tyler

Director

Casey Tebo

Associate Producers

Jeremy Davis, Kaiti Decker, Lisa Edward, Matthew Firestone, Stephen Keaney, Lori Loftus, Robert O’Reilly, Phil Reilly, Megan Anderson Rinaldi, Justin Stokes, Kevin Wilson

Associate Directors

Bryan Brousseau, Kaline Shounce

Editors

Tim Horgan, Tim Spero

Outstanding New Approaches – Sports Event Coverage

The XXII Olympic Winter Games — nbcolympics.com

Executive Producers

Jim Bell, Richard Cordella, Mark Lazarus, Gary Zenkel

Coordinating Producers

Rebecca Chatman, Dave Gabel, Joe Gesue

Senior Producers

Eric Black, Wally Bruckner, Shelby Campbell, Christopher Creed, Peter Diamond, Rob Dustin, Troy Ewanchyna, David Faulknor, John Fritsche, Brian Gilmore, Christopher Hall, Eric Hamilton, Clarence Hau, Jack Jackson, Darryl Jefferson, Mark Levy, Scott Lozea, Jillian Macdonald, Laurence Master, David Mazza, Matthew Millson, Kevin Monaghan, Thomas Seeley, Lana Sherman

Producers

Alan Abrahamson, Vincent Accardi, Chip Adams, Terry Adams, Alexa Ainsworth, Matthew Allen, Rich Assenzio, Liz Ballard, David Barton, Joe Battaglia, Eric Bell, Todd Benjaminson, Daniel Brennan, Jason Brough, Pugh Clifton, Mike Cloonan, Kristen Coleman, Willie Cornblatt, Daniel Cuthbert, Tom Davidson, Jason Devaney, Paul Drinkwater, Brooke Eaton, Marsha Edscorn-Bird, Christopher Estrada, Lauren Fein, Jack Felling, Greg Ferraro, Thomas Feuer, Sean Flanery, Dan Fleschner, Jen Franklin, Jaye Galloway, Gary Gelb, Lena Glaser, Alex Goldberger, Brett Goodman, Matt Grassie, Matt Green, Corey Griffin, Lee Ann Gschwind, Mike Halford, Jordan Hall, Marissa Havens, Stephen Hildebrand, Tim Hines, Geoffrey James, Sunil Joshi, Jeff Kassouf, Randall Kim, Matt Kramer, Craig Lau, Brian Longenecker, Michael Marcarello, Nick McCarvel, Elyse McDonough, Jim Miles, Michael Miller, Glenn Morris, David Mueller, Karen Nicol, Daniel Palla, Phil Parrish, Erik Paulsen, Suz ie Paxton, Josette Persson, David Picker, Joe Posnanski, Gary Quinn, Rick Racela, LJ Rader, RJ Rico, Peter Ringer, John Rizzo, Corey Sadler, Lori Sandrock, Michael Schanzer, John Schleef, Joseph Schwerdt, Lyndsay Signor, Ryan Soucy, Jason Stahl, Aaron Stern, Nicole Swink, Sydney Thayer, Matt Thelen, Jim Thompson, Ron Vaccaro, Brett Vandermark, Hector Venegas, Greg Walters, Ed Williams, Ruthie Wittenberg, Nick Zaccardi, Rich Zuckerman

Director

Jason Lobb

Associate Producers

Kal Almandalawi, Alexandra Azzi, Colin Beattie, Ryan Becker, Nolan Berkowitz, Kamal Bhangle, Michelle Birch, Nikki Bongaerts, Marissa Boyajian, Julie Bruhn, Marc Buono, Rebecca Camara, Tim Canary, Elizabeth Cieszko, Mary-Margaret Cimino, Nate Clark, Alexis Coble, Liz Collins, Chris Connolly, Matt Cooper, Tim Cycon, Charlie Cyr, Scott Dargis, Andrew Davidson, Noah Davis, Naytram Deonarain, Marissa Diaz, Adam Discko, Scott Dominick, Mike Donaghue, Layne Dornstein, James Dowd, Amanda Doyle, Matt Duncan, Kevin Durkin, Derek Edwards, Elizabeth Eng, Caroline Engle, Angela Evans, Ralph Filardo, Jarrett Frazier, Shawn Fried, Stacey Georgiou, Ian Getz, Sarah Girgis, Rich Goldberg, Janelle Gonzalez, Brittany Hardy, Laura Harrington, Jason Harris, Alex Haubenstock, Bob Heaney, Molly Himmelstein, Austin Hinton, Thomas Holahan, Josh Holbreich, Karen Hope-Murray, Brendan Hourihan, Steven Howard, John Howe, Chris Howland, Kelly Hyjek, Dominic Insogna, Ryan Irwin, Michael Jackson, Rebecca Jimenez, Lacee Johnson, Britt Kahn, Rene Karfias Dmuchowski, Corey Katz Meyerson, Jackie Klauberg, Jenny Knepper, Celia Kohl, Val Kuykendall, Terri Leopold, William Leopold, Robert Lieber, Robert Liu, Lane Lombardia, Chris Lubbers, Yestro Luciano, Matt Lupica, Rachel Lutz, Edward Ma, Matt Maresco, Felix Mariano, Dan Marrazza, Doug Matregrano, Paul Mazza, Kiara McIver, Rob McKnight, Alex Metzman, Corey Michaels, Tonia Miller, Katherine Misko, Jack Mitten, Valentine Moossa, Kathy Mosolino, Will Moss, Joseph Murphy, Justine Neubarth, James O’Brien, Whitney O’Steen, Michael O’Toole, Kate Piper, Marvin Pittman, Tom Popple, Clifton Pugh, Charnelle Quallis, Max Rahamin, Dominic Ridgard, Jordin Rocchi, Morgan Rose Beckwith, Kara Rosenthal, Mark Ruzomberka, Steven Sabonjohn, Damien Sanchez, Frederico Sanchez, Lindsay Schanzer, Zach Schiffman, Brett Schroeder, Robert Scott, Alex Semidey, Joe Serrano, Marc Sideroff, John Sikorjak, Adam Simon, Kenneth Singleton, Kelly Slevin, Keenan Slusher, Shawn Smith , Megan Soisson, Tim Sotter, Ellis Stanley, Ryan Stewart, Brooke Sullivan Powell, Jenna Tirico, David Tishelman, Dominic Torchia, Sam Tydings, Kaitlin Urka, Hilary Valenzuela, Joao Valle, Kailin Vandevelde, Michael Viner, Steven Walker, Mark Warholak, Tom Wehrle, Tara Wellman, Paige Westin, Parker Weston, David Wilburn, Skyler Wilder, Chris Wilson, Michael Wisniewski, Olivia Wittels, Trace Wood, Alex Woolford, Ryan Yeager, Laurie Zelnick

Associate Directors

Corey Desalvo, Debbie Donnellon, Kerry Jackson, Mick Lewis, D.T. Slouffman

Outstanding New Approaches – Sports Programming

The XXII Olympic Winter Games — NBCOlympics.com

As the Athletes Experienced Them

Executive Producers

Jim Bell, Richard Cordella, Mark Lazarus, Gary Zenkel

Coordinating Producers

Rebecca Chatman, David Gabel, Joe Gesue, Mark Levy

Senior Producers

Eric Black, Wally Bruckner, Shelby Campbell, David Faulknor, Brian Gilmore, Christopher Hall, Eric Hamilton, Darryl Jefferson, Scott Lozea, Thomas Seeley

Producers

Vincent Accardi, Alexa Ainsworth, Matthew Allen, Daniel Cuthbert, Tom Davidson, Lauren Fein, Jack Felling, David Gibson, Alex Goldberger, Rob Hyland, Brian Longenecker, Billy Matthews, John McGuiness, David Mueller, Kaare Numme, Phil Parrish, Erik Paulsen, Suzie Paxton, Josette Persson, David Picker, Clifton Pugh, Gary Quinn, Peter Ringer, John Rizzo, Tom Roy, Corey Sadler, Lori Sandrock, Michael Schanzer, Nicole Swink, Sydney Thayer, Jim Thompson, Hector Venegas

Associate Producers

Michelle Birch, Nikki Bongaerts, Marissa Boyajian, Julie Bruhn, Marc Buono, Mary-Margaret Cimino, Alexis Coble, Liz Collins, Adam Discko, Kevin Durkin, Elizabeth Eng, Angela Evans, Sarah Girgis, Janelle Gonzalez, Brittany Hardy, Alex Haubenstock, Bob Heaney, Molly Himmelstein, Celia Kohl, Kiara McIver, Valentine Moossa, Will Moss, Whitney O’Steen, Charnelle Quallis, Max Rahamin, Jordin Rocchi, Lindsay Schanzer, Robert Scott, Marc Sideroff, Tim Sotter, David Tishelman, Sam Tydings, Kaitlin Urk a, Joao Valle, Paige Westin, Parker Weston, Ryan Yeager

Outstanding New Approaches – Sports Programming – Short Format

FOX Sports Live — FOXSports.com

Captain’s Curtain Call

Executive Producers

Scott Ackerson, John Entz, Michael Hughes, David Nathanson, Eric Shanks

Coordinating Producer

Yaron Deskalo

Producer

Todd Kapostasy

Associate Producer

Jonathan Belinski, Jason Sanchez Rosa

Outstanding Sports Personality – Studio Host

Ernie Johnson — TNT

Outstanding Sports Personality – Play-by-Play

Mike Emrick — NBC/NBCSN

Outstanding Sports Personality – Studio Analyst

Harold Reynolds — MLB Network

Outstanding Sports Personality – Sports Event Analyst

Cris Collinsworth — NBC

Outstanding Sports Personality – Sports Reporter

Ken Rosenthal — FOX/FOX Sports 1/MLB Network

Outstanding Technical Team Remote

The XXII Olympic Winter Games — NBC

Technical Supervisors

Alexander Abelman, Jason Abrams, Christopher Adams, Terry Adams, Susan Aglietti, John Arvelo, Andrei Belousov, Anna Berg, Craig Bernstein, Paola Bezek, Kamaldeep Bhangle, Marsha Bird, William Blachly, Joanne Brentnall, Donald Breshears, Peter Brosnan, Don Burkhart, Kevin Callahan, Nicholas Cap, Lillian Cereghino, Robert Chaney, David Crane, Bridget Cugle, Christopher Davies, Benjamin Charles De Montagnac, Cathy Dear, Michael Donoghue, James Eady, Locke Eady, Shea Eady, Derek Ehmen, James Ellis, Christina Fenaroli, John Fritsche, Jodie Gambrill, Frederic Garroy, Martins Gaujenieks, John Geiger, Guillermo Germade, Marissa Gidez, Edward Goldberg, Hilary Goldberg, Kenneth Goss, Matthew Green, Peter Grinter, Anne Grotefeld, Kathryn Hagon, Rickey Hayes Jr, Shane Hendrick, Barry Hogenauer, Dana Holland, Michael Horgan, Charles Jablonski, Darryl Jefferson, John Jorgensen, Peter Kallander Jr, Craig Kaufman, Jill Kemp, Robert Kiraly, Laura Klein, Ingrid Klipp, Craig Lau, Michel Lauzon, Brian Longenecker, William Lorenz, Christopher Lubbers, Karl Malone, Patrick Martin, David Mazza, Allison McAllister, Denisha McPherson, Michael Meehan, Robert Mikulicka, James Miles, Alexander Milton, Matthew Mousseau, Michael Muffoletto, Yancey Oretha, Yancey Oretha II, Atila Ozkaplan, Michael Pappas, John Pastore, Philip Paully, Thomas Perley, David Peters, Randall Raddatz, Vincent Rao, David Rhines, John Roche, Harry Ryan, Robert Sanders, Thomas Saylor, David Schafer, Julianne Schoenfeld, Ryan Soucy, Neil Staite, Oksana Starkova, Katherine Stefko, Joseph Stein, George Stockton, James Stuart, Timothy Stumpp, Christopher Swan, Christina Tanaka, Tania Tchea, John Tomlinson, Allison Trautman, Elizabeth Tuura, Kregg Van Meter, Erin Walker, Derrick Whittington, Victor Wilder, Ian Woods, Peter Yarusavage, Lukas Zahas

Technical Directors

Mark Causey, Jonathan Collins, Zachariah Greenberg, Paul Harvath, Theresa Rozic, James Tiffee, Douglas Wetz, Bradley Woodall

Electronic Camera Persons

Michael Aagaard, Liam Adam, Timothy Aiossa, Cody Alexander, Andrew Allman, Nicholas Bee, Michael Borowski, Jason Bourne, Michael Bozell, Michael Brown, Kerry Burke, Scott Caldwell, Jonathan Charlesworth, Gary D’Amaro, Gareth Davies, Shawn Dechant, Sean Feiertag, Joseph Ferlic, Daryl Hackett, Michael Harvath, Kirk Hepburn, Samuel Hirneisen, Andrew Italiano, Kevin Kellogg, Igor Klobas, Robert Lawton, Richard Leible Jr, Erik Leidal, Bruce Levitt, Andrew Lottridge, Mark Lynch, James Mansfield, Daniel Marinelli, Michael Mathews, Graham Maunder, John McKelvain, Gary McLenon, Douglas Nelson, John Pavlovich, Brian Phraner, Rick Rice, Patrick Rondou, Brian Saks, Jeffry Scharig, Thomas Smith, Mark Stacey, Peter Stendel, Richard Stogsdill, Marc Tippy, Nelson Utley, James Wachter, Darren Wargo, Stephen Wolff, Madison Woo

Graphics Operators

Lisa Cirincione, Shaun Coy, Linda Davis, Kristina Klamborowski, Lori Lafazan, Denise Midkiff, Craig Miller, Elizabeth Mungovan, Gregory Petronzio, Abby Smith, Annette Torgerson

Lighting Directors

Steve Brill, Timothy Hall, Kevin Hardy, Paul Lohr, Nkosi Mason, John Reynolds, John Salzmann, Sheryl Wisniewski

Senior Audio Engineers

Christopher Acker, Daniel Cochran, Allan Craig, Timothy Dunn, Dana Kirkpatrick, Stephen Miller, Ryan Outcalt, Lee Pfannerstill

Audio Engineers

Ross Banks, Christopher Clark, Stuart Cruice, John Dennis, David Holmes, Nicholas Johnson, Patrick Keogh, Anthony Kremer, Simon Lord, Max Mills, Dover Mundt, Thomas Nash, Benjamin Phillips, Mark Reed, Adam Rickets, Franciscus Smeehuijzen, Pamela Smith, Thijs Visser

Audio Assistants

Gregory Acker, Sarali Anastasion, David Birch, Matthew Coppedge, Robert DeLong, Joseph Dziok, Matthew Hooton, David Hummel, Craig Jenkins, Douglas Klyn, Craig Lapsley, Ian Leith, Jonathan Lukason, Anthony McManus, Brian Melillo, Demian Padron, James Parkin, Karen Pearce, Robert Qua, David Rowell, Jeanine Thomason, Kent Van Der Kolk, John Warner, Donald Wilson

Digital Replay Operators

Frank Anderson, Amanda Baszkiewicz, Kerry Brooks, Charles Burke, David Degelia, John DeTolla, Brendan Dunn, Samuel Edmiston, Jon Epstein, Gary Erikson, Maggie Gallegos, Michael Head, Michael Johnson, Timothy Koenig, Jeffrey Kristen, Sean LaRett, Gay Mason-Clubb, Michael McTighe, Tom Meegan, Curtis Menzel, Marian Murray, Ryan O’Boyle, Rodney O’Rear, Mirjana Pecina, Mark Pokedoff, Joseph Riehl, Raymond Rivera, Thomas Ryan, John Sponsler, Roland Stockli, Steven Wakeford, Donald Watt, Mark Zannoni, Michael Zissis

Senior Maintenance Engineers

Guy Ferguson, Thomas Giles, Edward Hally, Keith Jackson, Simon Jones, Timothy Jones, Paul McConnachie, Richard Morton, Rick

Ulmer, Petrus van Velzen

Video Engineers

Neiko Bernardo, Tristian Bickerton, William Blanchard, Alexander Bond, Martin Brosthaus, Matthew Brown, Michael Callihan, Peter Chalmers, Joseph Cirincione Jr, Laurence Cockayne, Elizabeth Crossan, Vincent Cuviello, Stephen Davies, Jason Deutsch, Graham Drew, Paul Francis, William Gahagan, Stacey Georgiou, Hamish Greig, Marco Griffin, Kristen Gruca, Ian Gunn, Simon Halliday, Joseph Hannafin, Alexander Harvey, Michael Herbert, George Hogan, David Hughes, Filino Hutagalung, Andrew Jarzebiak, Kevin King, Judith Kiraly, Robert Kurimay, Jeffrey Lind, Bryan McKoen, Frederick Medeiros, Nicholas Mellor, Harris Mendheim, Floris Molijn, Mark Morel, Michael Nockels, Robin Onck, Erik Onifer, Richard Owers, Michael Peloso, Michael Peterson, Gregory Pfeifer, Hugh Potter, Graham Rendell, David Robertson, John Rose Jr, Christopher Sarson, Donald Sears Jr, Anthony Craig Sommerer, Christopher Stanbridge, James Stewart, Joshua Stoner, Jason Sturgill, Harvey Szajt, Harris Upham, Kendrick Young

Outstanding Technical Team Studio

Premier League — NBC/NBCSN

Technical Supervisors

Richard Bagnall, Todd Bivona, Duncan Bromley, Blaire Burns, Tim Canary, Rose Carr, John Charlton, Angela Claudio, Chris Connolly, Joe Cook, Jim Davidson, Ian Dawes-Kuchta, Ashish Desai, Carlos Duarte, James Ellis, Mike Endersby, Elizabeth Eng, Frank Fernandez, Holly Gascoigne, Stacey Georgiou, Sarah Gordon-Jones, Ken Goss, David Grindley, Debra Gunn, Harry Hamamura, Darryl Jefferson, Dotan Johnson, Crag Kaufman, Laura Klein, Magdalena Kolodziej, Craig Lau, Rob Laug, Scott Lozea, Steve Marchi, Trish Mckillip, Rob Mcknight, Lisa Mcleod, Mike Meehan, Jim Miles, Rohan Mitchell, Paul Molnar, Nick Morgan, Kathy Mosolino, Owen Norris, Jon Ort, Lisa Ponsford, Tom Popple, Sarah Racho, Randy Raddatz, Robert Sanders, Ollie Scott, Harry Smith, J.B. Stein, Dustin Sullivan, Jane Tatnall, Wendy Teal, Erik Tesauro, Brandon Thomas, Pat Wallace, James Wilson

Technical Directors

Mike Coppolino, Joe Givens, Chris Hamm

Electronic Camera Persons

Russ Bacon, Mike Banasiak, Wayde Bodden, Frank Ciliberto, Jr., Bud Colucci, Matthew Edwards, Rob Forberg, Karin Grzella, David Harris, Scott Herde, Ed Hoyt, James Kirk, Jeff Martz, John Murphy, Walter Ortoleva, Rob Reale, Lucas Rogalski, Scott Shaule, Fred Shimizu, Ian Suggitt, Ray Wenzell, Jr., Adam Yarusavage

Graphics Operators

Kelly Alcock, James Annucci, Melanie Benson, Corey Boudreau, Chris Butler, Matt Celli, Shaun Coy, Roland Cullen, Rich Cutrone, Andrew Davidson, Chris Dupre, Wade Echer, Lynn Gelman, Brenda Hancock, Roger Haughie, Shawn Hendrickson, Michael Hines, Borys Jarymovych, Catherine Krebs, Billy Lee, Jim Magbanua, David Melfi, Joe Mollitor, Joe Paccia, Mike Peluso, Filip Prochazka, Jonathan Quartuccio, Eric Say, Daniel Sichel, Megan Soisson, Dana Stefenson, Mark Stroming, John Swetye, Mike Szypot, Jr,

Chris Timmons, Stefanie Toigo, Fitzjohn Tropnas, George Vicente, Anna Zavorina

Lighting Directors

Kurt Harris, Dayon Heard, Jason Miller, Sean Riley, Sam Stein

Senior Audio Engineer

Jon Decarlo

Audio Engineers

Michael Allen, Ethan Balcer, Peter Boeckel, Kevin Brady, Paul Clarke, Gareth Crocker, Mike Dicrescenzo, Matthew Edwards, David Harris, Les Hughes, James Kirk, Eric Paige, Chris Philips, Gary Rotta, Bryan Sadler, George Schak, Brian Shepherd, Simo n Thomsen, Stephen Watkins

Digital Replay Operators

Ed Beddingfield, Kevin Carcich, Ryan Carpenter, David De La Parra, Erin Hagopian, Melanie Ihde, Kevin Jingeleski, Jonathan Ka tz, Mark Katz, Brandon Klein, Mark Levy, Steven Mahar, Joe Mccormack, Roy Mcdonald, Simone Melandovich, Reed Mosgrove, Will Moss, Dave Novak, Zach Owens, Micahel Place, John Rizzo, Dustin Robinson, Dwight Schneider, Dylan Smith, Skylar Smith, Guy Thomas, Rob Toscano, Hector Venegas, Cameron White, Ryan Yeager

Video Engineers

Chris Babineau, Gary Bartunek, Oliver Bosill, Kevin Callahan, Thomas Guarcello, Chris Jorgensen, David King, Peter Loughran, Bernard Russo, Dominic Torchia, Lukas Zahas

Outstanding Camera Work

2014 FIFA World Cup — ABC/ESPN/ESPN2

Directors of Photography

Scott Duncan, Thomas McCallum, G. Kaline Schounce, Michael Sciallis, Kevin Shaw

Camerapersons

Jeff Alred, Roberto Ballesteros, Vincent Guglielmina, Timothy N. Horgan, Camilo Jarquin, Steven Lawrence, Lucas Pupo, Martina Rupp, Robert Sackett, James Wedlake

Outstanding Short Form Editing

FOX Sports Live — FOXSports.com

Corked: The Albert Belle Bat Heist

Editor

Jantzen Gianfrancesco

Outstanding Long Form Editing

FOX Sports Live — FOX Sports 1

Finding Rico Harris: The Vanishing Man

Editor

Michael Oliver

The Dick Schaap Outstanding Writing Award

The XXII Olympic Winter Games — NBC

Winter’s Theatre

Writer

Aaron Cohen

Outstanding Music Composition/Direction/Lyrics

Hard Knocks — HBO Training Camp with the Atlanta Falcons — [NFL Films]

Composer

David Robidoux

Arrangers

Scott Anderson, Jesse Legrazie, Debbie Markowtitz, Tom McWilliams, Steve Moseley, Paul Taylor

Outstanding Live Event Audio/Sound

MLB on FOX — FOX/FOX Sports 1

Senior Audio Engineers

Fred Aldous, Jason Blood, Paul Gregory Briggs, Joseph Carpenter, Steve Howard Smith

Audio Engineers

John Bernier, Kevin Caslow, Frederick Ferris, David Heffelfinger, Jason Knapp, Anthony LoMastro, Brian McDonald, Ross Neel, Demian Padron, Jeff Pyatt, Robert Qua, William Schnack, David Severance, Thomas Sullivan

Outstanding Post-Produced Audio/Sound

The XXII Olympic Winter Games — NBC

Winter’s Theater

Audio Engineers

Phil Parrish, James Twomey

Outstanding Live Graphic Design

The XXII Olympic Winter Games — NBC/NBCSN/CNBC/USA/MSNBC

Senior Graphic Designers

David Barton, Sue Bennett, Matthew Celli, Mark Levy, Philip Paully, John Schleef

Graphic Designers

Jon Berry, Ian Bonilla, Earl Camburn, Molly Erdmann, Bruce Fallini, Scott Flato, Shawn Hendrickson, Borys Jarymovych, Catherine Krebs, Michelle Lippitt, David Melfi, Filip Prochazka, Victor Ruano, Eric Say, Dana Stefenson, Mark Stroming, Stefanie Toigo, Jeannemarie Tracey, Daniel Velez, Neil Wright, Chung Wu

Outstanding Post-Produced Graphic Design

ESPN Monday Night Football — ESPN

Senior Graphic Designers

Lucas Nickerson, David Sparrgrove, Michael Szykowny

Graphic Designers

Scott Lodge, Matt Tucker

Outstanding Studio Design/Art Direction

SportsCenter — ESPN

Creative Directors

Craig Bengston, Dan Cunningham, Andre Durette, Jim Fenhagen, Rick Paiva, Noubar Stone, Robert Toms

Production Designers

Bruce Ferri, Emily Kollars, John Siciliano

Art Directors

Dan Ben-Kiki, Carol Boyle, Marissa Mangino, Chris Mantzaris, Jeff Schaetzel

Outstanding Production Design/Art Direction

2014 Baseball Hall of Fame Induction Ceremony — MLB Network

Hall of Heroes

Senior Creative Director

Miguel Oldenburg

Creative Director

Chris Pfeiffer

Production Designers

Paul Badilla, Frank Baglino, Andrew Batti, Dale Boyce, Chris Burns, Jose Felipe Cortes, Tony Ferraiolo, Ben Friedfeld, John Gardner, James Grieco, Greg Jennings, Jianchao Lee, Ulysses Millan, Eric Neason, Nick Novielli, Frank Patterson, Sebastian Ruz, Jason Strougo, Tomas Tasza

The George Wensel Technical Achievement Award

The XXII Olympic Winter Games — NBC

Maximum Access

Innovators

David Allamby, Christopher Bailey, Kamal Bhangle, Eric Black, Rebecca Camara, Elton Carneiro, Stacey Georgiou, Matthew Green, Michael Jackson, Darryl Jefferson, Robert McKnight, James Miles, Fridolin Mueller, Joseph Murphy, Harry Ryan, Sascha Tischer

Outstanding Sports Promotional Announcement

2014 FIFA World Cup — ABC/ESPN/ESPN2

World Cup Big Event/Time Zone/I Believe — [Picture Farm, Other Films, & Wieden + Kennedy]

Executive Producers

Seth Ader, Ryan Campbell, Tomas Ferraro, Brendan Gillen, Bryan McAleer, Aaron Taylor

Supervising Producers

Brandon Henderson, Temma Shoaf

Producers

Andrew Jasperson, Todd Stewart, Matthieu Zarbatany

Directors

Scott Duncan, Stacy Wall

Outstanding Live Sports Coverage in Spanish (Cobertura Sobresaliente de Deportes en Vivo y en Español)

2014 FIFA World Cup — Univision

Executive Producers

Miguel Angel Garcia, Juan Carlos Rodriguez

Producers

Enrique Castillo, Edwin Colon, Florencia Demartini, Walter Larrosa, Leo Valero, Edgar Yanez

Feature Producer

Noelbys Etura-Marcon

Field Producers

Antonio Basanta, Pablo Morales

Highlight Producers

Bianca Alberty, Kevin Buchholz, Maria Luisa Espinosa, Isaac Martinez, Rick Ramos, Jason Soriano, Albert Stanziola

Associate Producers

Veronica Bornacelli, Jorge Rangel, Daniel Totani

Outstanding Studio Show in Spanish (Programa Sobresaliente Grabado en Estudion en Español)

Futbol Central — Univision

Executive Producers

Miguel Angel Garcia, Juan Carlos Rodriguez

Producers

Enrique Castillo, Edwin Colon, Florencia Demartini, Walter Larrosa, Leo Valero, Edgar Yanez

Feature Producer

Noelbys Etura-Marcon

Segment Producers

Bianca Alberty, Kevin Buchholz, Maria Luisa Espinosa, Isaac Martinez, Rick Ramos, Jason Soriano

Field Producers

Antonio Basanta, Pablo Morales, Albert Stanziola

Associate Producers

Veronica Bornacelli, Jorge Rangel, Daniel Totani

Outstanding On-Air Sports Personality in Spanish (Presentador Deportivo Sobresaliente en Programa Trasmitido en Español)

Ernesto Jerez — ESPN Deportes

Lifetime Achievement Award

George Bodenheimer

36th Annual Sports Emmy Awards by Network Group

Network Group — Winners

NBC Sports Group (NBC, NBCSN, CNBC, MSNBC, USA, nbcolympics.com) — 17

ESPN — (ESPN, ESPN 2, ABC, ESPN Deportes, ESPNews) — 15

FOX Sports Media Group — (FOX, FOX Sports 1, FOXsports.com) — 11

MLB Media — (MLB Network) — 4

HBO Sports — 3

Univision — 2

CBS — (Showtime) — 1

NFL Media — (NFL Network) — 1

Turner Sports — (TNT) — 1

36th Annual Sports Emmy Awards by Network

Network — Winners

NBC — 9

ESPN — 6

ESPN 2 — 5

FOX — 4

FOX Sports 1 — 4

MLB NETWORK — 4

HBO — 3

FOXsports.com — 3

NBCSN — 3

ABC — 2

NBCOlympics.com — 2

Univision — 2

CNBC — 1

ESPN Deportes — 1

ESPNews — 1

MSNBC — 1

NFL Network — 1

Showtime — 1

TNT — 1

USA — 1

36th Annual Sports Emmy Awards by Multiple Winners

Program — Winners — Network

The XXII Olympic Winter Games — 7 — NBC/NBCSN/CNBC/USA/MSNBC/nbcolympics.com

FOX Sports Live — 4 — FOXSports.com

2014 FIFA World Cup — 3 — ABC/ESPN/ESPN2/Univision

E: 60 — 3 — ESPN2

Real Sports with Bryant Gumbel — 2 — HBO

NATAS-logo

Your Comment

Email (will not be published)